Nowe historie, stare strony: dlaczego warto zanurzyć się w świecie używanych książek?
W czasach, w których księgarskie półki uginają się pod literackimi nowościami prosto z drukarni, wielu miłośników literatury stawia na książki z drugiej ręki. Używane egzemplarze to bowiem nie tylko tańsza alternatywa, ale przede wszystkim przedmioty “z duszą”. Dlaczego tak wiele osób sięga po używane książki? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na to i wiele innych pytań związanych z tym tematem!
Używane książki mają duszę
Wielu miłośników literatury twierdzi, że kto raz zanurzy się w świecie używanych książek, już nigdy nie wróci do egzemplarzy pachnących nowością. Pozycje z drugiej ręki mają bowiem to “coś”, co przykuwa uwagę i sprawia, że wyszukiwanie takich książek staje się prawdziwą pasją nawet na całe życie.
Ślady po poprzednich właścicielach
Dla jednych największą zaletą używanych książek będzie ich niższa cena, która może stanowić niewielki procent nowego egzemplarza. Dzięki temu osoby, które bardzo dużo czytają lub po prostu uwielbiają gromadzić lektury, mogą sporo zaoszczędzić. Do innych z kolei przemawia głównie to, że zakup książek z drugiej ręki daje im drugie lub nawet kolejne życie. Co więcej, wiele z nich posiada nie tylko ślady normalnego użytkowania, ale także podkreślenia, notatki na marginesach, dedykacje czy autografy, co sprawia, że stają się unikatem. Czytelnik, który trzyma taką książkę w rękach, ma świadomość, że była ona częścią życia poprzednich właścicieli.
Ekologiczne działanie
Używane książki to również ukłon w stronę ekologii. Wybierając takie tytuły przedłuża się życie istniejących egzemplarzy, dzięki czemu maleje popyt na nowe. Produkcja książek wiąże się bowiem ze zużyciem wielu zasobów naturalnych, w tym wody czy wycinką drzew. Pozornie to tylko niewielki gest, ale jeśli weźmiemy pod uwagę rosnące zainteresowanie zakupem używanych książek, możemy mówić o ogromnej skali, która w dłuższej perspektywie może przynieść wymierne korzyści dla środowiska.
Polowanie na białe kruki
W antykwariatach, na targach czy internetowych grupach książkowych (np. w mediach społecznościowych) można natrafić na prawdziwe perełki, czyli niezwykle rzadkie wydania, które nie są już dostępne w regularnej sprzedaży. Mowa zarówno o wiekowych już tytułach, ale także limitowanych edycjach, starych tłumaczeniach czy unikatowych opracowaniach, które dla kolekcjonerów i nie tylko mogą okazać się bezcenne. Oczywiście, ich poszukiwanie jest czasochłonne i wymaga odpowiedniego podejścia, ale warto potraktować je jako świetną przygodę, która być może nie doprowadzi do celu, ale przynajmniej wywoła wiele pozytywnych emocji.
Wspomnienia z dawnych lat
Wśród używanych książek można trafić na egzemplarze, które z jakiegoś powodu przywołają wspomnienia – z rodzinnego domu, ze szkoły itp. Szczególnie jeśli odnajdzie się to samo wydanie, tłumaczenie czy okładkę. Dotyczy to choćby klasycznych wydań książek z dzieciństwa czy popularnych serii sprzed kilkudziesięciu lat. Dla wielu czytelników to właśnie taki powrót do przeszłości jest największą wartością z zakupu książek z drugiej ręki.
Artykuł zewnętrzny.