Publikacje dla księgarza

AKADEMIA DOBREGO KSIĘGARZA

POBIERZ PDF/MOBI/EPUB

Bezpłatny e-book Fundacji Kukatko dla księgarzy, który powstał w ramach projektu Akademia Dobrego Księgarza. Autorzy: Anna Wanik, Marcin Skrabka.

Podejmujemy próbę odpowiedzi na pytanie, co zrobić, by utrzymać takie miejsca, jak księgarnie kameralne.W tym celu zaprosiliśmy księgarzy i specjalistów zajmujących się rynkiem książki, by wspólnymi siłami wypracować strategię, którą warto przy prowadzeniu autorskiej księgarni wdrożyć (fragment publikacji).

RYNEK KSIĄŻKI W POLSCE

POBIERZ PDF

Autor: Piotr Dobrołęcki/Biblioteka Analiz

Raport o stanie rynku książki w Polsce do 2015 roku.

W Polsce do połowy 2014 roku w bazie ISBN, prowadzonej przez Bibliotekę Narodową, zarejestrowanych było ponad 40 500 podmiotów wydawniczych, jednak aktywnych wydawnictw (wydających kilka książek w ciągu roku) działa nie więcej niż 2 000 do 2 500 (fragment publikacji).

Stan czytelnictwa w Polsce
w 2016 roku

POBIERZ PDF

Autorzy: Izabela Koryś, Jarosław Kopeć, Zofia Zasacka, Roman Chymkowski

Raport Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa Polaków w 2016 roku.

Badanie zrealizowano na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 3149 respondentów w wieku co najmniej 15 lat dobranej metodą random route. Wywiady przeprowadzono metodą CAPI w domach respondentów.

J. Carrion, Księgarnie

PRZECZYTAJ FRAGMENT KSIĄŻKI

Autor: Jorge Carrión

Podróże, które przywołują „Księgarnie” są owocem osobistej wędrówki Carriona przez pięć kontynentów; autor od lat interesuje się historią księgarń, od jej narodzin aż do najbardziej współczesnych form dystrybucji książki, niematerialnych i wirtualnych.

Kultura a rozwój. Podręcznik

POBIERZ PDF

Autorzy: Jerzy Hausner, Anna Karwińska, Jacek Purchla

„Kultura a rozwój” to podręcznik do ekonomii kultury. Prezentuje oryginalne ujęcie tej problematyki, wykraczające poza szlaki utarte przez zachodni dyskurs ekonomiczny. Jego autorami jest grupa naukowców związanych z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i Międzynarodowym Centrum Kultury.

Literatura polska po 1989 roku w świetle teorii P. Bourdieu.
Raport z badań

POBIERZ PDF

Autorzy: Grzegorz Jankowicz, Piotr Marecki, Alicja Palęcka, Jan Sowa, Tomasz Warczok

Raport wydany przez Korporację Ha!art powstał w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Jego celem był naukowy opis 25 lat rozwoju pola literackiego w Polsce i zachowań jego głównych aktorów za pomocą teoretycznych narzędzi zaproponowanych przez francuskiego socjologa Pierre’a Bourdieu.

Biblioteka - tu można więcej!

POBIERZ PDF

Autorzy: Noemi Gryczko, Justyna Jasiewicz, Marta Kostecka, Anna Krawczyk, Dorota Kostowska, Alicja Lipińska, Anna Mierzecka, Ewa Rozkosz, Sławomir Czarnecki, Magda Jedlicka, Marta Netza, Gabriela Skoracka, Grzegorz D. Stunża

Opracowanie o charakterze poradnikowym przygotowane przez ekspertki i ekspertów w zakresie funkcjonowania bibliotek, edukacji informacyjnej, cyfrowej i medialnej, szkoleń oraz wykorzystywania nowych technologii komunikacyjnych w działaniach bibliotek.

Lokalne centrum kultury.
Zrób to z innymi

POBIERZ PDF

Autorzy: Maciej Dąbrowski, Lech Dulian, Tomasz Gutkowski, Adam Kałucki, Piotr Knaś, Anna Komorowska, Bartłomiej Koszarek, Beata Kwiecińska, Łucja Piekarska-Duraj, Mariusz Wróbel

Publikacja Małopolskiego Instytutu Kultury, powstała w ramach projektu „Kompetencje kadr kultury a zmiana społeczna. Badania eksploracyjne małych miast i obszarów wiejskich”.

Raport Piractwo w Internecie. Straty dla kultury i gospodarki.

POBIERZ PDF

Kluczowe wyniki najnowszego raportu Stowarzyszenia Kreatywna Polska i partnera merytorycznego firmy Deloitte „Piractwo w Internecie – straty dla kultury i gospodarki. Analiza wpływu zjawiska piractwa internetowego na gospodarkę Polski na wybranych rynkach kultury”.

KATALOG BOOKS FROM POLAND

POBIERZ PDF

Publikacja w języku angielskim.

Katalog prezentowany podczas 69. Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie, gdzie Instytut Książki zorganizował polskie stoisko. Publikacja powstała we współpracy z literaturoznawcami i krytykami literatury po to, by jak najpełniej ukazać estetyczne, tematyczne i kulturowe bogactwo literatury polskiej.

KULTURA W SIECI

POBIERZ PDF

Autor: Kamil Śliwowski

Szkolenie prezentuje najciekawsze i najbardziej atrakcyjne zasoby kultury i materiały, z których warto korzystać podczas pracy księgarza. W jaki sposób wygodnie korzystać z zasobów nie łamiąc  prawa autorskiego. Szkolenie pokazuje również na czym polega zaawansowany sposób korzystania z legalnych źródeł.