Edukacja w księgarni: Poczytaj mi, tato (Lekcja IX)
W ramach projektu E-Wiedza Księgarza Fundacja Legalna Kultura dostarcza gotowe rozwiązania dla edukacji. Przygotowaliśmy dla Państwa scenariusze lekcji księgarskich, w których mogą wziąć udział najmłodsi czytelnicy. Oprócz materiałów instruktażowych znajdą tu Państwo pomysły na gry i zabawy dydaktyczne dla uczniów oraz bogatą bibliografię publikacji, które mogą przydać się podczas prowadzenia zajęć. Na ich podstawie zachęcamy do rozpoczęcia współpracy ze szkołami i bibliotekami działającymi w Państwa regionie.
POCZYTAJ MI, TATO
Warsztat przeznaczony dla ojców i ich dzieci w wieku 2-10 lat.
Zajęcia prowadzone przez księgarza przy wsparciu logopedy.
Warsztat Poczytaj mi tato to zajęcia przeznaczone dla ojców i ich dzieci. Wspólne czytanie kształtuje osobowość dziecka, podnosi jego samoocenę, poszerza horyzonty, stymuluje rozwój emocjonalny, a przede wszystkim pogłębia relację z rodzicem. Zajęcia podzielone są na dwie części. Pierwsza to wykład z prezentacją lektur, druga – warsztat praktyczny, na którym wraz z pomocą logopedy ojcowie uczą się „ładnego czytania”, aby czas spędzony z książką dla obu stron był wspaniałą przygoda i świetną zabawą. Podczas pierwszej części dzieci wykonują pracę plastyczną, druga połowa spotkania prowadzona jest wspólnie.
ZAGADNIENIA PODSTAWOWE
CEL:
- pogłębianie relacji rodzic – dziecko,
- ukazanie wartości wynikających z regularnego czytania dzieciom,
- zachęcenie ojców do aktywnego spędzania czasu z dziećmi,
- wspólna zabawa,
- ukazanie metod efektywnego czytania (konsultacje z logopedą),
- promocja czytelnictwa,
- pobudzanie wyobraźni.
METODY
Część pierwsza (ojcowie):
- wykład z prezentacją książki pt.: Wychowanie przez czytanie,
- prezentacja rekomendowanych książek,
- pogadanka.
Część pierwsza (dzieci):
- warsztat plastyczny.
Część druga (ojcowie + dzieci):
- wspólne czytanie,
- konsultacje z logopedą,
- luźna pogadanka.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- książka, baza do wykładu Wychowanie przez czytanie (Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska),
- poduchy lub dywan do siedzenia,
- przykładowe książki polecane do codziennego czytania.
Warsztat plastyczny:
- szary karton pocięty na format A4,
- okrągła gumka (szpulka),
- artykuły dekoracyjne, naklejki, stemple, brokat, wstążeczki,
- kolorowe markery,
- klej nożyczki.
CZAS TRWANIA: ok. 1 godz.
PRZEBIEG LEKCJI
PRZYWITANIE:
- zachęcenie rodzin (tata + dziecko) do przedstawienia się grupie, opowiedzenia, co lubią razem robić.
PRZEDSTAWIENIE PROWADZĄCYCH (LOGOPEDA I KSIĘGARZ)
PODZIELENIE GRUPY
- oddzielnie dzieci i rodzice.
CZĘŚĆ PIERWSZA trwa ok. 30 min. (ojcowie):
- wykład z logopedą na temat wartości, jakie niesie ze sobą codzienne czytanie dzieciom (podstawowe zagadnienia),
- prezentacja książki Wychowanie przez czytanie (bazy do wykładu),
- prezentacja rekomendowanych książek do interaktywnego czytania,
- luźna rozmowa, ewentualne pytania dotyczące omawianych zagadnień.
CZĘŚĆ PIERWSZA (dzieci):
Warsztat plastyczny
Dzieci przy pomocy prowadzącego wykonują okładki do książki – projektują je według własnej inwencji twórczej. Cechą charakterystyczną okładki będzie jej przeznaczenie – do książki, którą aktualnie czyta tata. Okładka będzie miała uniwersalny format, aby można było wymieniać książki, oraz podpis CZYTAM Z TATĄ. Dziecko osobiście podpisuje okładkę swoim imieniem (ew. z pomocą prowadzącego).
Technika pracy dowolna, z wykorzystaniem dostępnych materiałów.
CZĘŚĆ DRUGA – WARSZTAT CZYTELNICZY, ok. 30 min.:
- uczestnicy (dzieci i ojcowie) siadają na dywanie,
- każdy rodzic czyta zaproponowaną przez prowadzącego książkę (fragment, lub z podziałem na role),
- ojcowie starają się odgrywać role – zabawa w aktorów,
- wsparcie ze strony logopedy (ewentualne uwagi, ale na wesoło),
- zachęcanie rodziców do aktywności,
- czytanie w formie zabawy.
POGADANKA
- konsultacje z logopedą na temat artykulacji i emisji głosu podczas czytania,
- czas na pytania, konsultacje i porady dotyczące doboru lektur i metod efektywnego, głośnego czytania
- wspólne oglądanie polecanych książek.
ZAKOŃCZENIE:
-
PREZENTACJA OKŁADEK WYKONANYCH PRZEZ DZIECI
-
PODZIĘKOWANIE
-
ROZDANIE ZAKŁADEK
- WARTO ROZDAĆ BONY ZE ZNIŻKĄ NA KSIĄŻKI DLA DZIECI
POŻEGNANIE
0.00 average base on 0 ratings
W ramach projektu E-Wiedza Księgarza Fundacja Legalna Kultura dostarcza gotowe rozwiązania dla edukacji. Przygotowaliśmy dla Państwa scenariusze lekcji księgarskich, w których mogą wziąć udział najmłodsi czytelnicy. Oprócz materiałów instruktażowych znajdą tu Państwo pomysły na gry i zabawy dydaktyczne dla uczniów oraz bogatą bibliografię publikacji, które mogą przydać się podczas prowadzenia zajęć. Na ich podstawie zachęcamy do rozpoczęcia współpracy ze szkołami i bibliotekami działającymi w Państwa regionie.
POCZYTAJ MI, TATO
Warsztat przeznaczony dla ojców i ich dzieci w wieku 2-10 lat.
Zajęcia prowadzone przez księgarza przy wsparciu logopedy.
Warsztat Poczytaj mi tato to zajęcia przeznaczone dla ojców i ich dzieci. Wspólne czytanie kształtuje osobowość dziecka, podnosi jego samoocenę, poszerza horyzonty, stymuluje rozwój emocjonalny, a przede wszystkim pogłębia relację z rodzicem. Zajęcia podzielone są na dwie części. Pierwsza to wykład z prezentacją lektur, druga – warsztat praktyczny, na którym wraz z pomocą logopedy ojcowie uczą się „ładnego czytania”, aby czas spędzony z książką dla obu stron był wspaniałą przygoda i świetną zabawą. Podczas pierwszej części dzieci wykonują pracę plastyczną, druga połowa spotkania prowadzona jest wspólnie.
ZAGADNIENIA PODSTAWOWE
CEL:
- pogłębianie relacji rodzic – dziecko,
- ukazanie wartości wynikających z regularnego czytania dzieciom,
- zachęcenie ojców do aktywnego spędzania czasu z dziećmi,
- wspólna zabawa,
- ukazanie metod efektywnego czytania (konsultacje z logopedą),
- promocja czytelnictwa,
- pobudzanie wyobraźni.
METODY
Część pierwsza (ojcowie):
- wykład z prezentacją książki pt.: Wychowanie przez czytanie,
- prezentacja rekomendowanych książek,
- pogadanka.
Część pierwsza (dzieci):
- warsztat plastyczny.
Część druga (ojcowie + dzieci):
- wspólne czytanie,
- konsultacje z logopedą,
- luźna pogadanka.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- książka, baza do wykładu Wychowanie przez czytanie (Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska),
- poduchy lub dywan do siedzenia,
- przykładowe książki polecane do codziennego czytania.
Warsztat plastyczny:
- szary karton pocięty na format A4,
- okrągła gumka (szpulka),
- artykuły dekoracyjne, naklejki, stemple, brokat, wstążeczki,
- kolorowe markery,
- klej nożyczki.
CZAS TRWANIA: ok. 1 godz.
PRZEBIEG LEKCJI
PRZYWITANIE:
- zachęcenie rodzin (tata + dziecko) do przedstawienia się grupie, opowiedzenia, co lubią razem robić.
PRZEDSTAWIENIE PROWADZĄCYCH (LOGOPEDA I KSIĘGARZ)
PODZIELENIE GRUPY
- oddzielnie dzieci i rodzice.
CZĘŚĆ PIERWSZA trwa ok. 30 min. (ojcowie):
- wykład z logopedą na temat wartości, jakie niesie ze sobą codzienne czytanie dzieciom (podstawowe zagadnienia),
- prezentacja książki Wychowanie przez czytanie (bazy do wykładu),
- prezentacja rekomendowanych książek do interaktywnego czytania,
- luźna rozmowa, ewentualne pytania dotyczące omawianych zagadnień.
CZĘŚĆ PIERWSZA (dzieci):
Warsztat plastyczny
Dzieci przy pomocy prowadzącego wykonują okładki do książki – projektują je według własnej inwencji twórczej. Cechą charakterystyczną okładki będzie jej przeznaczenie – do książki, którą aktualnie czyta tata. Okładka będzie miała uniwersalny format, aby można było wymieniać książki, oraz podpis CZYTAM Z TATĄ. Dziecko osobiście podpisuje okładkę swoim imieniem (ew. z pomocą prowadzącego).
Technika pracy dowolna, z wykorzystaniem dostępnych materiałów.
CZĘŚĆ DRUGA – WARSZTAT CZYTELNICZY, ok. 30 min.:
- uczestnicy (dzieci i ojcowie) siadają na dywanie,
- każdy rodzic czyta zaproponowaną przez prowadzącego książkę (fragment, lub z podziałem na role),
- ojcowie starają się odgrywać role – zabawa w aktorów,
- wsparcie ze strony logopedy (ewentualne uwagi, ale na wesoło),
- zachęcanie rodziców do aktywności,
- czytanie w formie zabawy.
POGADANKA
- konsultacje z logopedą na temat artykulacji i emisji głosu podczas czytania,
- czas na pytania, konsultacje i porady dotyczące doboru lektur i metod efektywnego, głośnego czytania
- wspólne oglądanie polecanych książek.
ZAKOŃCZENIE:
-
PREZENTACJA OKŁADEK WYKONANYCH PRZEZ DZIECI
-
PODZIĘKOWANIE
-
ROZDANIE ZAKŁADEK
- WARTO ROZDAĆ BONY ZE ZNIŻKĄ NA KSIĄŻKI DLA DZIECI
POŻEGNANIE
Program kursu
Program kursu jest pustyWiek 1+
- RAZ DWA TRZY, Patrzymy, Słyszymy, Mówimy, Joanna Bartosik (Widnokrąg),
- Babo chce, Benjamin Chaud (Zakamarki),
- Lalo gra na bębnie, Benjamin Chaud (Zakamarki),
- Binta Tańczy, Benjamin Chaud (Zakamarki),
- Seria Pomelo, Ramona Bădescu (Zakamarki),
- Jest tam kto?, Tidholm Anna-Clara (Zakamarki),
- Elmer, MCkee David (Palpilon),
- Edzio, Boutavant Marc, Desbordes Astrid (Wytwórnia),
- Na jeden dzień, Boutavant Marc, (Wytwórnia).
Wiek 3+
- Jak zwierzęta śpią, Jiri Dvorak (Muchomor),
- Seria MAMA MU, Nordqvist Sven (Zakamarki),
- Nusia i wilki, Pija Lindenbaum (Zakamarki),
- Nusia się chowa, Pija Lindenbaum (Zakamarki),
- Filip i mama, która zapomniała, Pija Lindenbaum (Zakamarki),
- Seria ALBERT, Gunilla Bergström (Zakamarki),
- Muki w podróży dookoła świata, Marc Boutavant (Wytwórnia),
- Dziwne zwierzęta, Lotta Olsson (Zakamarki),
- Inna podróż, Lotta Olsson (Zakamarki).
Wiek 5+
- Piaskowy Wilk, Asa Lind (Zakamarki),
- Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia, Asa Lind (Zakamarki),
- Seria NUDZIMISIE, Rafał Klimczak (Skrzat),
- Jak mama została indianką, Ulf Stark (Zakamarki),
- Jak Tata pokazał mi wszechświat, Ulf Stark (Zakamarki),
- Seria Pożyczalscy, Mary Norton (Dwie Siostry),
- Żegnaj Panie Muffinie, Nilsson Ulf (Ene-due-rabe),
- Chusta Babci, Asa Lind (Zakamarki),
- Czy umiesz gwizdać Joanno?, Ulf Stark (Zakamarki).
Wiek 8, 9+
- Seria Tsatsiki, Moni Nilson (Zakamarki),
- Doba na oceanie, Agata Ignaciuk (Druga Noga),
- Moc czekolady, Anna Czerwińska-Rydel (Muchomor),
- XY, Joanna Rudniańska (Muchomor),
- Bajki Filozoficzne, Michel Piquemal (Muchomor),
- Zebra, Ifi Ude (Poławiacze Pereł),
- Bahar znaczy wiosna, Aysen Kaim Agnieszka (Poławiacze Pereł),
- Opowieści spod oliwnego drzewa, Aida Amer (Poławiacze Pereł).