Ulisses - James Joyce

Książka: Ulisses - James Joyce

"Ulisses" to epicka powieść autorstwa Jamesa Joyce'a, opublikowana po raz pierwszy w 1922 roku. Książka opowiada historię jednego dnia w życiu trzech mieszkańców Dublina: Leopolda Blooma, jego żony Molly i młodego nauczyciela Stephena Dedalusa. Akcja toczy się 16 czerwca 1904 roku, a dzień ten został nazwany Bloomsday, który stał się znaczącym świętem literackim.

"Ulisses" zrewolucjonizował literaturę, wykorzystując różne techniki narracyjne, takie jak narracja wewnętrzna, monologi wewnętrzne i eksperymenty językowe. Powieść jest także znana ze swojego złożonego stylu i ogromnej liczby odwołań do różnych dziedzin wiedzy, literatury i kultury.

James Joyce

Książka jest uważana za jedno z największych osiągnięć literackich XX wieku i jedną z najbardziej wpływowych powieści w historii literatury. "Ulisses" to przede wszystkim portret miasta Dublina i jego mieszkańców, ale także tematów takich jak alienacja, tożsamość, miłość, seksualność i religia.

Powieść jest jednocześnie fascynująca i wymagająca, a czytelnikom może sprawić trudność zrozumienie i interpretację jej wielowątkowej struktury i stylu. Niemniej jednak, "Ulisses" pozostaje jednym z najważniejszych dzieł literackich, które zainspirowało wiele innych twórców i wywarło wpływ na całą literaturę XX wieku i późniejsze pokolenia.