Dzieje się!

13 grudnia Dzień Księgarza

Dziś atrakcyjna księgarnia to taka, w której oprócz wyjątkowej oferty  wydawniczej otrzymamy coś jeszcze i nie chodzi tylko o dobrą kawę. Spotkania autorskie, warsztaty, panele dyskusyjne to tylko przykłady tego w jaki sposób trafić do szerokiego grona odbiorców. Księgarze wiedzą, że trzeba śledzić trendy na rynku książki, ale wiedzą także jak ważne jest nieustanne podwyższanie swych kompetencji zawodowych.

13 grudnia Księgarze mają swoje święto.  Chociaż zostało ustalone 86 lat temu, w zupełnie innych realiach społeczno – politycznych to nadal Księgarze go obchodzą i jest to wyjątkowy dzień zarówno dla nich jak i dla czytelników.

Jak wskazują specjaliści, rynek księgarski kurczy się z roku na rok. Co jakiś czas z mapy Polski znikają księgarnie. Obecnie w Ogólnopolskiej Bazie Księgarń jest ich 1883 . Według raportu przygotowanego przez Ogólnopolską Bazę Księgarń – najwyższy wskaźnik liczby księgarń na 10000 mieszkańców jest w województwie mazowieckim, podlaskim oraz małopolskim; najniższy zaś jest w województwie opolskim i świętokrzyskim. Średnia dla Polski  to 0,47, podczas gdy we Francji 0,76 a w Niemczech – 0,73.

Księgarz to nie jest zwykły sprzedawca. To osoba, dla której prowadzenie księgarni jest nie tylko sposobem na życie, ale przede wszystkim jest jego pasją. Bardzo często udając się do księgarni kameralnej czytelnik od razu to poczuje. Nie tylko za sprawą klimatycznego miejsca ale przede wszystkim za sprawą rozmowy.

 

Rok 2017 był dla księgarzy szczególny. Dzięki wprowadzonemu programowi Partnerstwo dla książki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego księgarze mieli możliwość zorganizowania mnóstwa spotkań autorskich, wydarzeń i warsztatów czytelniczych. Rozpowszechnianie czytelnictwa w dzisiejszych czasach wydaje się być niełatwym zadaniem, jednak pokora, determinacja i przede wszystkim pomysł są kluczowe w prowadzeniu księgarni.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rynku księgarskiego Fundacja Legalna Kultura przygotowała cyfrowy poradnik  E-Wiedza Księgarza (www.wiedzaksiegarza.pl). Od 2017 roku otacza księgarzy nie tylko opieką merytoryczną ale i prawną. Umożliwienie łatwego, przyjaznego i bezpłatnego dostępu do prawnika  jest jednym z kluczowych elementów działania tej platformy. Dodatkowo księgarze mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat prawa autorskiego i wszelkich przepisów wynikających z jego stosowania.

Wymiana doświadczeń, budowanie społeczności i integracja ze środowiskiem czytelniczym to kolejne elementy tego cyfrowego poradnika. Poprzez publikacje merytoryczne i wideoporadniki księgarze mają możliwość podwyższyć swoje kompetencje z zakresu promocji, komunikacji, marketingu czy animacji kulturalnej. Baza Dobrych Praktyk Księgarskich tworzona przez kameralne księgarnie z całej Polski jest nie tylko bazą kontaktów ale dostarcza także informacji na temat aktualnego obiegu wydawniczego.

Internetowy poradnik E-Wiedza Księgarza jest  narzędziem dzięki któremu księgarze mogą wzmocnić swoją pozycję na skomercjalizowanym rynku międzynarodowych korporacji wydawniczych i wielkich sieci księgarskich.

Dodatkowym projektem przygotowanym przez Fundację Legalna Kultura jest Księgarnia Marzen. Do niesieciowych księgarni zaprosiliśmy artystów i ambasadorów  projektu na wspólne czytanie literatury. W naszej podróży uczestniczyli Danuta Stenka, Krystyna Czubówna, Marcin Kwaśny, Zbigniew Zamachowski, Eliza Rycembel, Jarosław Boberek. W ciągu kilku miesięcy odwiedzili kameralne księgarnie i tam razem z czytelnikami wspólnie czytali literaturę. Spotkania z  artystami, ludźmi dla których książki są ważną częścią ich życia były inspiracją dla wielu czytelników.

WiedzaKsięgarza
Dziś atrakcyjna księgarnia to taka, w której oprócz wyjątkowej oferty  wydawniczej otrzymamy coś jeszcze i nie chodzi tylko o dobrą kawę. Spotkania autorskie, warsztaty, panele dyskusyjne to tylko przykłady ...