Dzieje się!

Do kin wchodzi “Księgarnia z marzeniami”. To Najlepsza Adaptacja Utworu Literackiego 2017 roku

24 sierpnia do kin wchodzi Księgarnia z marzeniami, nowy film Isabel Coixet, uznany za Najlepszą Adaptację Utworu Literackiego 2017 roku. Produkcja została zrealizowana na podstawie bestsellerowej powieści The Bookshop Penelope Fitzgerald. Dzięki współpracy dystrybutora Hagi Film i Fundacji Legalna Kultura kilkudziesięciu księgarzy z całej Polski zostanie zaproszonych na bezpłatne pokazy filmu. 

Florence Green szukając sposobu na życie, postanawia otworzyć księgarnię w sennym miasteczku u wybrzeży Anglii. Sprowadza dla mieszkańców dzieła światowej literatury, m. in. Lolitę Nabokowa oraz 451 stopni Farenheita Bradbury’ego, i u niektórych wywołuje to oburzenie, a u lokalnych elit nawet protest – wszak książki mogą być niebezpieczne! Pewna wpływowa dama zrobi wiele, by zamknąć ten ,,sklepik’’. Florence jednak będzie konsekwentna. Tym bardziej, że zdobywa sympatię i wsparcie miejscowego miłośnika powieści.

“Sięgnęłam po powieść Penelope Fitzgerald prawie dziesięć lat temu, podczas szczególnie zimnego lata na Wyspach Brytyjskich. Czytanie tej książki było prawdziwym przeżyciem: czułam się całkowicie przeniesiona do 1959 roku i utożsamiałam się w pełni z główną bohaterką – w pewnym sensie naiwną, słodką i idealistyczną Florence Green. Po części ja też taka jestem. Czułam się głęboko związana z tą postacią, jak z żadnym z głównych bohaterów moich filmów” – tak o pracy nad filmem opowiada Isabel Coixet.

Reżyserka Księgarni z marzeniami zwraca także uwagę na niezwykłą osobowość i determinację bohaterki, która przypomina losy wielu polskich księgarek:

“W postaci Florence Green jest coś heroicznego, prostego i znajomego. Pojawia się w miasteczku z zamiarem otwarcia księgarni. Jest tu obca, ale nie szuka u nikogo pomocy ani wsparcia, realizuje swój plan. Przez to zwraca na siebie uwagę. I od tego momentu zaczyna robić się ciekawie. Ta cicha kobieta, w tym sennym miasteczku, w tej wyciszonej, powojennej Anglii, jest wezwaniem do działania, aby każdy dążył do uczynienia życia lepszym dla nas wszystkich. Oto słabsza jednostka daje przykład silniejszym i rządzącym. Florence nie jest urodzoną liderką. Są inni, którzy stoją na czele, i nie lubią, gdy się im przeszkadza. Poczynania Florence w rzeczywistości obnażają bezczynność elit społecznych, wywołując ich gniew i oburzenie. Mimo licznych ostrzeżeń, nie zrezygnuje ona jednak z realizacji swojego marzenia, bo jest odważna i konsekwentnie dąży do celu”.

Przed filmem widzowie usłyszą spot W czerni kina z wypowiedzią Danuty Stenki, Ambasadorki Legalnej Kultury, która w ubiegłym roku wzięła udział w projekcie Księgarnia Marzeń – Czytamy Razem.

Wiedza Księgarza
WiedzaKsięgarza.pl to cyfrowy poradnik Fundacji Legalna Kultura skierowany do małych, niesieciowych księgarni. Projekt realizowany w ramach programu Partnerstwo dla książki finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.