Dzieje się!

Festiwal Conrada wspiera niezależne księgarnie. Rusza nabór do specjalnego programu

“Każda księgarnia jest streszczeniem świata. To nie trasa lotnicza, ale wędrówka pośród regałów łącząca twój kraj i jego mowę z odległymi krainami, gdzie mówi się innym językiem” – pisał Jorge Carrión, hiszpański pisarz, eseista i podróżnik, gość ubiegłorocznego Festiwalu Conrada. “Streszczenia świata” były od początku istotnymi miejscami celebracji największego polskiego festiwalu literackiego. W programie jubileuszowej, 10. edycji przypadną im jeszcze bardziej pierwszoplanowe role!

Z inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego – organizatora festiwalu oraz operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO powstał specjalny program, którego celem jest pełniejsze zaistnienie kameralnych księgarń przy Festiwalu Conrada, promocja najlepszych krakowskich adresów, a także sprawienie, by atmosferą wielkiego święta książki żyło dosłownie całe miasto.

Po raz pierwszy w historii organizatorzy festiwalu literackiego wesprą niezależnych księgarzy eksponujących w witrynach lub na regałach swoich księgarni książki gości festiwalowych. 10 księgarni, które wystawi i będzie prowadzić sprzedaż min. 3/4 tytułów z listy 20 pozycji w okresie od 15 do 28 października br. otrzyma konkretne wsparcie finansowe, a także obecność w broszurze festiwalowej w sekcji księgarnie partnerskie. Rozwiązanie nawiązuje do praktyk wykupywania witryn w księgarniach sieciowych, z których praktycznie wyłączeni są mniejsi gracze na rynku, co zdaniem wielu ekspertów jest jedną z przyczyn pogarszania się sytuacji niezależnych księgarni w Polsce. W naszym przypadku nie mówimy jednak o witrynach komercyjnych, ale o wyselekcjonowanej prezentacji najciekawszych utworów pisarzy i pisarek z całego świata, którzy będą uczestniczyć w tegorocznej edycji festiwalu.

De Revolutionibus. Books&Cafe w Krakowie. Fot. WiedzaKsiegarza.pl

Małe księgarnie to w ostatnich latach najbardziej dynamicznie rozwijające się instytucje kultury w Polsce. Tylko w ostatnich latach w Krakowie w ramach jedynego w kraju programu wsparcia życia kulturalnego w księgarniach odbyło się kilkaset kameralnych spotkań, wykładów, dyskusji i warsztatów. Pełni podziwu dla kreatywności i zaangażowania księgarzy jako lokalnych liderów w animacji życia kulturalnego,przygotowaliśmy specjalny budżet na wydarzenia towarzyszące festiwalowi w księgarniach. Zgłaszać można do niego wydarzenia realizowane w dowolnej formule, zaplanowane w okresie 22-28 października, korespondujące w sposób swobodny z hasłem przewodnim festiwalu, jakim jest w tym roku „POP”. 10 spośród propozycji zgłoszonych przez księgarzy zostanie wspartych finansowo oraz włączonych w program towarzyszący festiwalu. W ten sposób chcemy zaprosić do współtworzenia programu najważniejszego wydarzenia literackiego w Krakowie, ale także rozprzestrzeniamy pozytywną Conradowską energię na całe miasto.

Na zgłoszenia do programu (witryny i/lub propozycje wydarzeń) czekamy do 30 sierpnia. Zgłoszenia w formie maila wysłanego na adres kzwirski[at]biurofestiwalowe.pl powinny zawierać: nazwę księgarni, zdjęcie powierzchni proponowanej witryny/regału, a w przypadku propozycji wydarzeń: tytuł, skład osobowy spotkania i krótki opis (do 1 tys. znaków) wraz z przewidywanym budżetem. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru najbardziej atrakcyjnych propozycji.

Szczegóły programu, w tym lista książek do ekspozycji w witrynach/regałach: tutaj.

Festiwal Conrada, organizowany przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Fundację Tygodnika Powszechnego, to największe międzynarodowe wydarzenie literackie w Polsce i jedno z największych w Europie. Naszym celem jest prezentacja literatury światowej powstającej w różnych zakątkach globu, zakorzenionej w różnych kulturach, wyrastającej z odmiennych doświadczeń, a także inicjowanie intensywnych dyskusji artystycznych i społecznych. Tworzymy w Krakowie miejsce spotkania pisarek i pisarzy, czytelniczek i czytelników, profesjonalistów oraz amatorów. Festiwal był dwukrotnie nominowany do prestiżowych Excellence Awards Targów Książki w Londynie oraz został wymieniony na liście 10 najciekawszych wydarzeń literackich świata wydawnictwa Penguin Random House. Dotychczasowymi gośćmi wydarzenia byli m.in. nobliści Orhan Pamuk, Herta Müller i Swietłana Aleksijewicz, a także takie postaci świata literackiego, jak Jaume Cabré, Amos Oz, Paul Auster czy Eleanor Catton.

Krakowskie Biuro Festiwalowe, współorganizator festiwalu i operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, od lat wspiera księgarnie w ramach wieloletniej strategii wzmacniania branż powiązanych z literaturą. Biuro wspiera działania związane z systemem ulg czynszowych w lokalach miejskich, programem rozwoju działalności kulturalnej, prowadzi akcję plebiscyt na księgarnie roku czy cykliczny Krakowski Kiermasz Książki dla antykwariuszy.

Program jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Portal WiedzaKsięgarza.pl jest oficjalnym partnerem programu księgarskiego Festiwalu Conrada. 

Księgarnia LOKATOR w Krakowie (Fot. WiedzaKsięgarza.pl)
Wiedza Księgarza
WiedzaKsięgarza.pl to cyfrowy poradnik Fundacji Legalna Kultura skierowany do małych, niesieciowych księgarni. Projekt realizowany w ramach programu Partnerstwo dla książki finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.