Dzieje się!

Mundial 2018. Polecamy książki, do których warto zajrzeć między pierwszą a drugą połową meczu

Łączy nas piłka, łączy nas książka! 14 czerwca rozpoczynają się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Przez kilka najbliższych tygodni kibicujemy, hałasujemy i przywdziewamy biało-czerwone barwy. Wspólnie z księgarzami biorącymi udział w projekcie E-Wiedza Księgarza przygotowaliśmy zestawienie książek, do których warto zajrzeć między pierwszą a drugą połową meczu. Jak dowodzą bowiem badania neurobiologów, czytanie – podobnie jak sport – silnie angażuje nasz mózg i jest dla niego wszechstronnym, uniwersalnym treningiem. 

Książki dla młodych kibiców i kibicek, krótką historię piłki nożnej, a także biografie gwiazd sportu i przejmujące reportaże o futbolu. Najciekawsze lektury dla wielbicieli sportu znajdziecie w niewielkich, niesieciowych księgarniach. Jak do nich dotrzeć? Zajrzyjcie do naszej Bazy Księgarń.

 

  • Księgarnia w Brzegu Dolnym poleca książki dla młodych kibicek

Na przekór wszechobecnym reklamom, że piłka i mistrzostwa to męska sprawa, polecamy książki o dziewczynach i piłce Basia i piłka nożna oraz Zuzia gra w piłkę nożną. Bardzo żałujemy, że nie ma w piłkarskich seriach tytułu o piłkarkach. Z tytułów dla dorosłych czytelników polecamy kultową już Wojnę futbolową Ryszarda Kapuścińskiego, a także Autobiografię Johana Cruyffa, który tak mówił o swoim życiu: Traktowałem poważnie i odpowiedzialnie wszystko, czym się zajmowałem.

 

  • Księgarnia Locum w Wągrowcu poleca książki o mistrzach reprezentacji Polski

Ekipa Księgarni Locum Wągrowiec kibicuje, hałasuje i przywdziewa biało-czerwone barwy! Prawdziwą pasję najlepiej rozbudzać za młodu, dlatego wszystkim fanom futbolu (a także dla tym, którzy jeszcze tej miłości nie odkryli) polecamy książki z serii PZPN Mistrzowie reprezentacji (Publicat) oraz cykl Mali mistrzowie (od Egmontu). To bogato ilustrowane i pełne ciekawostek publikacje odsłaniające kulisy największych gwiazd piłki nożnej – inspirujące historie, sekrety zawodników, anegdoty z życia znanych i lubianych piłkarzy. Wspaniała lektura dla młodszych i starszych kibiców. W księgarni Locum w Wągrowcu czytelników łączy piłka i radość czytania.

 

  • Księgarnia Co-Liber w Warszawie poleca obcojęzyczne książki o piłce nożnej
W ofercie Księgarni Wydawnictw Importowanych Co-Liber fan futbolu znajdzie serię poświęconą gwiazdom światowej piłki, takim jak Neymar, Messi czy Ronaldo, a także piłkarzom niemieckim, takim jak Reus czy Neuer. Na naszych półkach znajduje się także przewodnik przybliżający całokształt zagadnień związanych z tą dyscyplina sportu, pt. Fussball. Mniej skupionym na rozgrywkach stadionowych, ale lubiącym piłkę, polecamy Fussball Freestyle. To książka, która dzięki poradom mistrzów pozwoli czytelnikowi rozpocząć niezwykłą przygodę z trickami piłką nożną. 
 
  • Księgarnia Badet w Warszawie poleca książki, które zachwycą najmłodszych kibiców

Czy Diego Maradona strzelił gola ręką czy nogą? Dzięki książce To jest futbol. Krótka historia piłki nożnej Michała Gąsiorowskiego wydawnictwa Nasza Księgarnia czytelnik pozna mnóstwo ciekawych faktów na temat tej dyscypliny sportowej, a lekturę umilą fenomenalne ilustracje wykonane przez Agnieszkę, Malwinkę i Przemysława Surmów. Książka dla czytelników od ok. 6 do 14 lat. Piłka w grze Joego Gamblego z wydawnictwa Dwie Siostry to gratka dla wszystkich tych, którym piłki nożnej nigdy dość. Dzięki publikacji możesz zaprojektować szalik swojej drużyny, narysować rzuty z autu i stworzyć idealne buty piłkarskie.  Książka dla czytelników od ok. 7 lat. Jak stać się bramkarzem? Dzięki książce Bramkarze. Samotnicy, akrobaci, dyrygenci Jarosława Kaczmarka oraz Joanny Jagiełło wydanej przez Egmont poznasz historie pięciu fantastycznych bramkarzy i tajniki ich gry. Książka dla czytelników od ok. 8 do 14 lat.

 

  • Księgarnia Zaczytanie w Józefowie poleca przejmującą historię o piłkarzu z Dżakarty

Zachęcamy do lektury książki Budi. Piłkarz z ulicy Mitchego Johnsona. To opowieść o marzeniach o wielkiej piłce i rzeczywistości ciężkiej pracy w fabryce produkującej sprzęt sportowy. Historia Budiego, chłopca z Dżakarty, pokazuje naszym dzieciom, jak ogromną siłę mają marzenia, ale też jak wiele szczęścia mają dzieci w naszej części świata. To jest futbol Michała Gąsiorowskiego, znanego dziennikarza sportowego, to świetnie napisane kompendium wiedzy o piłce, a szczególnie o historii rozgrywek mundialowych. Znakomicie opowiedziane, pełne ciekawostek i zaskakujących szczegółów historie, dzięki którym każde z mistrzostw zapadają w pamięć jako zupełnie odmienne wydarzenia. W książce Ćwierćfinał to już coś Michała Piedziewicza młodzi miłośnicy piłki nożnej zakładają drużynę podwórkową i własnymi siłami przygotowują się do turnieju. Znów opowieść o potędze marzeń, samodzielności i wytrwałości, tym razem na naszym rodzimym gruncie.

 

  • Księgarnia Skład Główny w Koluszkach poleca niezwykłą książeczkę obrazkową
W Księgarni Skład Główny w Koluszkach stawiamy na ponadczasową klasykę, dlatego z okazji rozpoczynających się właśnie mistrzostw świata w piłce nożnej polecamy niesamowitą książeczkę w stylu wiktoriańskim. Flick book Piłka (wyd. Tobar) to idealny prezent dla każdego fana piłki nożnej. Forma książeczki przypomina krótką animację. Sami zobaczcie! W trakcie mundialu rekomendujemy również książkę Stadiony świata wydawnictwa Dwukropek. To rzetelny przewodnik po futbolowych arenach całego globu, idealny do wspólnego, międzypokoloniowego oglądania. Oprócz zdjęć ponad 50 obiektów sportowych przedstawiono tu wiele sylwetek sportowców, a także wiele ciekawostek z dziedziny piłki nożnej.

 

  • Księgarnia Bagatela w Warszawie poleca biografię Roberta Lewandowskiego

Piłkarze, to współcześni herosi i bohaterowie! XXI wiek umożliwia nam podglądanie ich życia we wszystkich dostępnych mediach. Ale są również książki. My polecamy nowe wydanie biografii Roberta Lewandowskiego Nienasycony autorstwa Pawła Wilkowicza (wyd. Agora), a do pary Jem zdrowo i strzelam gole (wyd. Ene Due Rabe), czyli diety i ulubione potrawy 13 słynnych zawodników: gotowy przepis na osiągnięcie piłkarskiego sukcesu!

 

  • Księgarnia Ambelucja w Sopocie poleca wzruszające opowiadania o sporcie

Mistrzostwa świata w piłce nożnej to dobra okazja do powrotu do lektury Pucharu od Pana Boga Oty Pavla. To zbiór miniatur literackich daleko przekraczających formułę reportażu. Czeski pisarz darzy sport wielką miłością, ale przede wszystkim opowiada o pasji, przyjaźni, rodzinie – o tym, co czyni życie wartościowym. To najbardziej wzruszające opowiadania o sporcie, jakie kiedykolwiek przeczytacie.

 

  • Księgarnia Mała Buka w Warszawie poleca piłkarską książkę do rysowania

W trakcie mundialu najmłodszym czytelnikom polecamy Gol! Książkę do rysowania Agnieszki Malmon i Józefa Skowrońskiego. Chciałbyś zaprojektować własny stadion? A może logo kolejnych mistrzostw świata? W tej książce masz na to przestrzeń. Publikacja, wpisująca się w popularny ostatnio nurt książek do samodzielnego wypełniania, zawiera także wiele informacji i ciekawostek na temat historii futbolu i najsłynniejszych piłkarzy. Prezent w sam raz dla początkujących fanów piłki nożnej. Drugą rekomendowaną przez nas książką jest Lewy, gola! Czytam sobie Rafała WitkaBohaterem popularnej serii do samodzielnego czytania „Czytam sobie” tym razem został Robert Lewandowski. Trudno o większą zachętę do zmierzenia się z czytaniem! Krótkimi zdaniami Rafał Witek opowiedział spektakularną historię meczu rozegranego w 2015 roku pomiędzy Bayernem a Wolfsburgiem, gdy Lewy zdobył 5 bramek w 9 minut. Opowieść dopełniają świetne ilustracje Agnieszki Surmy i komplet wesołych naklejek.

Wiedza Księgarza
WiedzaKsięgarza.pl to cyfrowy poradnik Fundacji Legalna Kultura skierowany do małych, niesieciowych księgarni. Projekt realizowany w ramach programu Partnerstwo dla książki finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.