Dzieje się!

Przedpremierowa sprzedaż nowej książki Dwóch Sióstr w księgarniach kameralnych. “To precedens”

Najnowsza, wspaniała książka dla niedorosłych: „Drzewa” duetu Wojciech Grajkowski/Piotr Socha trafia do kameralnych księgarń już dwa tygodnie przed oficjalną premierą!!! Księgarze nie posiadają się z radości, a ja powtarzam drżącym ze wzruszenia głosem: nareszcie, nareszcie! – tak Anna Karczewska z inicjatywy Książki kupuję kameralnie skomentowała ruch Wydawnictwa Dwie Siostry, które jako jedna z pierwszych oficyn w Polsce zdecydowała się na przedpremierową dystrybucję bestsellerowego tytułu w niesieciowych księgarniach.

Od kilku lat księgarze zrzeszeni wokół inicjatywy Książki kupuję kameralnie apelują do wydawców o respektowanie równych szans w dostępie do książki. Z roku na rok rośnie bowiem liczba nowości wydawniczych, które tuż przed premierą trafiają do tzw. sprzedaży na wyłączność w ogólnopolskich sieciach księgarskich i dyskontach. Taka praktyka ogranicza konkurencję na rynku książki, a w konsekwencji może prowadzić do likwidacji niewielkich, niesieciowych księgarń, które z roku na rok znikają z mapy Polski.

Jak pisze autorka bloga Rezerwaty książek, decyzja Wydawnictwa Dwie Siostry jest ważnym sygnałem dla pozostałych wydawców, którzy mogliby podjąć podobną współpracę z księgarzami z całego kraju: Być może będzie to tylko precedens na księgarskim rynku, ale nadal jest to arcyważny sygnał dla innych wydawców. Dwie Siostry, jak zwykle, wskazują kierunek i dają nam nadzieję na to, że pozostali niezależni wydawcy dostrzegą potencjał we współpracy z księgarzami.

Album Drzewa, który na dwa tygodnie przed premierą (30 czerwca 2018) będzie można kupić tylko w księgarniach kameralnych, to nowa pozycja Wojciecha Grajkowskiego i Piotra Sochy, twórców bestsellerowych Pszczół. Na wielkoformatowy album składają się 34 wielkoformatowe tablice, z których każda to misternie skomponowana plansza. Kolorowe ilustracje są pełne szczegółów, a krótki przystępny tekst nie tylko objaśnia to, co się na nich znajduje, ale też zawiera wiele dodatkowych informacji i ciekawostek.

Wydawnictwo Dwie Siostry zostało założone w 2005 roku przez trzy koleżanki: Joannę Rzyską, Jadwigę Jędryas i Ewę Stiasny. Do tej pory nakładem Dwóch Sióstr ukazały się m. in. wznowienia takich książek, jak Babcia na jabłoni Miry Lobe z ilustracjami Mirosława Pokory, seria o detektywie Ture Sventonie Åke Holmberga, wiersze dla dzieci Stanisława Jachowicza, Juliana Tuwima, Aleksandra Fredry, czy Klechdy sezamowe Bolesława Leśmiana. W marcu tego roku Wydawnictwo otrzymało prestiżowy tytuł najlepszego europejskiego wydawcy dziecięcego – Bologna Prize for the Best Children’s Publishers of the Year. Nagroda została przyznana podczas Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii.

Źródło: Rezerwaty książek

Fot. facebook.com/KsiegarniaDwieSiostry

 

Wiedza Księgarza
WiedzaKsięgarza.pl to cyfrowy poradnik Fundacji Legalna Kultura skierowany do małych, niesieciowych księgarni. Projekt realizowany w ramach programu Partnerstwo dla książki finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.