Dzieje się!

W Bolonii narodził się pomysł powołania organizacji zrzeszającej niezależne księgarnie dziecięce

W Bolonii narodził się pomysł powołania międzynarodowej organizacji zrzeszającej niezależne księgarnie dziecięce na całym świecie. Do pomysłodawców tej inicjatywy zgłaszają się obecnie placówki z różnych krajów – Joanna Regińska z księgarni dziecięcej Badet w Warszawie dla WiedzyKsięgarza.pl relacjonuje pierwszą Europejską Konferencję Niezależnych Księgarń Dziecięcych, która odbyła się 29 marca 2018 w trakcie Międzynarodowych Targów Książki Dziecięcej w Bolonii. Przedstawicielka warszawskiej księgarni występowała na konferencji jako jedna z pięciu prelegentów prezentujących dokonania wybranych placówek z całej Europy.

 

Konferencję Niezależnych Księgarń Dziecięcych rozpoczęło nieformalne spotkanie księgarzy w przepięknej Bibliotece San Giorgio in Poggiale z udziałem pisarza i ilustratora brytyjskiego, Chrisa Riddella. Autor opowiadał o swoim wieloletnim przywiązaniu do niezależnych księgarń. W trakcie rozmowy rysował na żywo przepiękne grafiki, wyświetlane dla widowni na wielkim ekranie. W konferencji wzięło udział około 100 uczestników, wśród nich znaleźli się przedstawiciele niezależnych księgarń z całego świata, poza Europą także m.in. z Egiptu, Chin, Japonii. Księgarze zapoznali się z panoramą niezależnych księgarń dziecięcych na kontynencie europejskim. O trudnym rynku książki dziecięcej w Wielkiej Brytanii opowiadała Julia Eccleshare, brytyjska dziennikarka i pisarka, niegdyś związana z pismem The Guardian. Podkreślała, że tylko niezależne placówki są w stanie docierać do odbiorców z ambitną literaturą, która się nie sprzedaje w supermarketach czy sieciach molochów. Opowiadała także o tym, jak The Guardian współpracował z księgarniami przy tworzeniu przewodników książkowych z recenzjami dla czytelników.

 

Tylko niezależne placówki są w stanie docierać do odbiorców z ambitną literaturą, która się nie sprzedaje w supermarketach czy sieciach molochów (Julia Eccleshare)

 

W Bolonii wysłuchaliśmy także prezentacji Beatrice Fini, przedstawicielki grupy wydawców dziecięcych we Włoszech oraz AIE, czyli stowarzyszenia włoskich wydawców dziecięcych. Thierry Magnier, wydawca i prezes grupy wydawniczej Jeunesse z Francji, mówił  z kolei, że w ich kraju wydawcy bardzo cenią sobie niezależne księgarnie, nieustannie z nimi współpracują. Organizują szkolenia poświęcone ambitnym nowościom mniej znanych autorów dla księgarzy, aby ułatwić im rozmowę z klientami o tych pozycjach. Na targach książki, takich jak te w Bolonii, wydawcy nie prowadzą samodzielnie sprzedaży książek, a jedynie informują o swojej ofercie, pozostawiając handel w całości księgarniom. Paula Jarrín z Hiszpanii opowiadała o pracy federacji Clijcat, czyli Katalońskiej Rady ds. Książek dla Dzieci i Młodzieży zrzeszającej organizacje pracujące w celu promowania i rozpowszechniania książek dla dzieci oraz młodzieży oraz czytania.

 

Na targach książki, takich jak te w Bolonii, wydawcy nie prowadzą samodzielnie sprzedaży książek, a jedynie informują o swojej ofercie, pozostawiając handel w całości księgarniom.

 

W drugiej części konferencji o swojej pracy i autorskich pomysłach na prowadzenie działalności opowiadali przedstawiciele pięciu księgarń z całej Europy.

Mariela Nagle, założycielka berlińskiej Mundo Azul, przedstawiła swoją placówkę jako miejsce prowadzące przede wszystkim szeroko pojętą działalność edukacyjną, budującą świadomość wielokulturowości Berlina, szkolącą edukatorów i nauczycieli w zakresie mniej znanych w Niemczech kultur, religii, obyczajów ludności napływającej do miasta. Księgarnia prowadzi seminaria, warsztaty, wykłady dla niemieckich i międzynarodowych szkół, bibliotek, uniwersytetów, w ramach licznych festiwali kulturalnych. W Mundo Azul można kupić literaturę dziecięcą w wielu językach i z różnych regionów świata.

Carla Oliveira z portugalskiej Baobá Livraria w Lizbonie prowadzi księgarnię specjalizującą się wyłącznie w książkach obrazowych, bez limitu wieku: dla dzieci i dla dorosłych.  Prowadzi w niej zajęcia z opowiadania baśni, warsztaty i cotygodniowe spotkania.

Luc Vander Velpen z belgijskiej De Kleine Johannes w Leuven mówił z kolei, że jego księgarnię uratowały przed zamknięciem dwa pomysły. Pierwszym było zainwestowanie w obwoźne stoisko kiermaszowe „book on wheels”, które można w ciągu dwóch godzin przygotować do sprzedaży w plenerze, na targach, na pikniku szkolnym. Drugim było rozpoczęcie serii warsztatów dla dorosłych pod tytułem „Napisz swoją własną książkę dla dzieci”, która okazała się wielkim sukcesem. Z czasem oferta warsztatów poszerzyła się o dodatkowe: “Zilustruj własną książkę dla dzieci”, “Napisz historię własnej rodziny” oraz “Jak pisać wiersze/ teksty piosenek”.

 

Luc Vander Velpen z belgijskiej De Kleine Johannes w Leuven mówił z kolei, że jego księgarnię uratowały przed zamknięciem dwa pomysły. Pierwszym było zainwestowanie w obwoźne stoisko kiermaszowe „book on wheels”, które można w ciągu dwóch godzin przygotować do sprzedaży w plenerze

 

Tamara Macfarlane z londyńskiej Tales on Moon Lane jest także pisarką, autorką serii książek o “Amazing Esme” oraz jurorką wielu międzynarodowych konkursów literackich dla dzieci. Uhonorowana licznymi nagrodami londyńska placówka prowadzi regularnie zajęcia dla dzieci, interaktywne spotkania oddziałujące na najmłodszych czytelników wieloma zmysłami.

Na koniec miałam przyjemność opowiedzieć o sprawdzającym się od przeszło 13 lat pomyśle na księgarnię dziecięcą w Warszawie. Badet przez te lata nieustannie się zmienia, dostosowując się do potrzeb wyjątkowo trudnego rynku w Polsce, dodając wciąż nowe usługi. Udało nam się przetrwać i rozwijać się bez konieczności przekształcenia w sklep papierniczy czy salon wielobranżowy, jak to się dzieje z wieloma polskimi księgarniami. Badet to obecnie: duża specjalistyczna księgarnia dziecięca, pełna starannie wyselekcjonowanych, głównie niszowych pozycji dziecięcych; niewielka kawiarnia i rodzinny dom kultury z bogatym wyborem zajęć edukacyjnych, organizowanych w weekend i w dni robocze, prowadzonych w dwóch salach zajęciowych. W księgarni organizujemy regularnie premiery literackie na zamówienie wydawców i we współpracy z nimi, z udziałem krajowych i zagranicznych twórców, prowadzone przez doświadczoną kadrę animatorów dziecięcych. Prowadzimy długoterminowe projekty promujące czytelnictwo wśród najmłodszych, we współpracy z lokalnym samorządem i przy wsparciu MKiDN. Proponujemy też inspirowane literaturą i filmami przyjęcia urodzinowe dla dzieci. W Badecie prowadzimy także klub dyskusyjny dla dziewcząt, wspierający młode i dorosłe kobiety w walce o ich równe prawa oraz bezpłatne, poranne lekcje literackie dla grup szkolnych i przedszkolnych.

Po zakończeniu Konferencji Niezależnych Księgarń Dziecięcych wśród jej uczestników narodził się pomysł powołania międzynarodowej organizacji, zrzeszającej niezależne księgarnie dziecięce na całym świecie. Do pomysłodawców tej inicjatywy zgłaszają się obecnie placówki z różnych krajów. Niewykluczone, że konferencja będzie więc początkiem współpracy między księgarniami na szeroką skalę.

Joanna RegińskaKluboksięgarnia Badet

Zobacz Księgarnię Badet w naszej Bazie Dobrych Przykładów!

Fot. bookfair.bolognafiere.it

 

Wiedza Księgarza
WiedzaKsięgarza.pl to cyfrowy poradnik Fundacji Legalna Kultura skierowany do małych, niesieciowych księgarni. Projekt realizowany w ramach programu Partnerstwo dla książki finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.