Blog

Czytelnicy z Krakowa wybrali księgarnie roku. Znamy zwycięzców plebiscytu

De Revolutionibus, Kurant, Massolit, Muza II i WAM – to ulubione księgarnie krakowian, wybrane w pierwszym w historii plebiscycie organizowanym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Głosowanie trwało ponad dwa miesiące w 31 kameralnych, niesieciowych księgarniach i antykwariatach. Zwycięskie księgarnie otrzymają certyfikat Znaku Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO i kampanię promocyjną zaplanowaną przez organizatorów i partnerów plebiscytu.

Głosowanie w akcji, której głównym celem było propagowanie małych księgarń jako centrów kultury i miejsc o ważnej misji społecznej, trwało od 5 października. „Księgarnie i antykwariaty znacząco różniły się profilem, lokalizacjami i zakresem prowadzonej działalności, ale łączyło je jedno – przekonanie, że księgarz jest najlepszym przewodnikiem po świecie literatury, a dobre książki to nie tylko takie, o których aktualnie najwięcej się mówi i pisze” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. „Właśnie dlatego, ogłoszenie wyników zaplanowaliśmy dzisiaj, w Dniu Księgarza” – dodaje.

De Revolutionibus. Books&Cafe w Krakowie. Fot. Legalna Kultura

W pierwszym w historii plebiscycie na Księgarnie Roku w Krakowie oddano 4,5 tys. głosów, z czego 65 proc. w formie tradycyjnej (wrzucenie głosu do charakterystycznych, żółtych urn w księgarniach), a 35 proc. przez Internet (wypełnienie formularza na stronie www.ksiegarnie.miastoliteratury.pl). Premiowano cztery kategorie: jakość oferty książkowej, obsługę, atmosferę i inne dodatkowe atuty (np. możliwość szybkiego sprowadzenia konkretnego tytułu z hurtowni). Ogromny odzew czytelników pokazuje, że mimo kryzysowych tendencji na rynku książki i silnej konkurencji w Internecie, to w stacjonarnych księgarniach nadal zapada większość naszych decyzji o wyborze książek. Małe księgarnie to często jedyne miejsca, w których możemy napotkać mniej znane, często niszowe tytuły, poradzić się przy wyborze książki, wziąć udział w spotkaniu z autorami lub po prostu miło i kreatywnie spędzić czas.

Zwycięskie księgarnie – De Revolutionibus, Kurant, Massolit, Muza II i WAM – poza Znakiem Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO otrzymają także kampanię promocyjną w przestrzeni miejskiej, radiu i prasie, a także w ramach festiwali literackich organizowanych w mieście. Dyplomy wręczy w piątek (15 grudnia) Andrzej Kulig – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

Massolit Books & Cafe. Fot. Legalna Kultura

Akcja „Wybieramy księgarnie roku” jest częścią programu wsparcia lokalnego rynku książki, będącego strategicznym elementem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. To pierwsza zakrojona na tak szeroką skalę inicjatywa w Polsce, wzorowana częściowo na francuskich i niemieckich systemach certyfikacji (Librairie de Référence, Deutscher Buchhandlungspreis), oddająca decydujący głos czytelniczkom i czytelnikom. Działania Krakowa na rzecz wspierania księgarni obejmują m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, zainicjowany w 2016 roku program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach oraz plenerowy kiermasz książki dla antykwariuszy i bukinistów na Placu Św. Marii Magdaleny.

Więcej na: www.ksiegarnie.miastoliteratury.pl.

Źródło: informacja prasowa

Wiedza Księgarza
WiedzaKsięgarza.pl to cyfrowy poradnik Fundacji Legalna Kultura skierowany do małych, niesieciowych księgarni. Projekt realizowany w ramach programu Partnerstwo dla książki finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.