Księgarnia Marzeń w Warszawie z Marcinem Kwaśnym

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Księgarnia Marzeń w Warszawie z Marcinem Kwaśnym

23 listopada 2017 @ 19:00 - 20:00

Mobilna Księgarnia Marzeń Fundacji Legalna Kultura po raz kolejny rusza w podróż po Polsce! 23 listopada o godz. 19.00 spotkamy się w Księgarni Stentor, aby kontynuować lekturę książki „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” Pavla Rankova, której fragmenty przeczyta Marcin Kwaśny, aktor znany m.in. z desek Teatru Polskiego w Warszawie oraz filmów „Rezerwat” czy „Historia Roja”.

Spotkania w ramach warszawskiej edycji Księgarni Marzeń odbywają się w osiedlowej Księgarni Stentor na Kabatach (ul. Przy Bażantarni 11, Warszawa, kilka minut piechotą od stacji metra Natolin lub Kabaty).

„Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” Pavla Rankova to jedna z najciekawszych słowackich książek ostatnich lat, uhonorowana Europejską Nagrodą Literacką oraz Nagrodą Czytelników największego słowackiego dziennika „SME”. W 2014 roku książka została potrójnym zwycięzcą Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” – dla autora, tłumacza oraz nagrodę publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej. Akcja książki rozgrywa się w 1938 roku, na basenie w Levicach gdzieś w centrum Europy. Trzech nastolatków – Węgier, Czech i Żyd – organizuje prywatne zawody pływackie. Nagrodą dla zwycięzcy będzie prawo do ubiegania się o względy pięknej rówieśniczki Márii. Peter, Jan i Gabriel nie wiedzą jednak, że ich wyścig będzie trwał przez kolejne 30 lat. Młodzieńcza miłość zmieni życie całej czwórki.

Marcin Kwaśny jest aktorem teatralnym i filmowym. Znany między innymi z ról Marcina Wilczyńskiego w kultowym filmie „Rezerwat”, którego był równocześnie współscenarzystą oraz roli Romana Dziemieszkiewicza w filmie „Historia Roja”. Związany z Teatrem Polskim w Warszawie, gdzie występuje między innymi w spektaklach: „Król Lear” Szeksipra, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czy „Thermidor” Stanisławy Przybyszewskiej.

Projekt Księgarnia Marzeń – czytamy razem jest realizowany przez Fundację Legalna Kultura w ramach programu Partnerstwo dla książki finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.