Gdańskie Targi Książki

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Gdańskie Targi Książki

Marzec 16 - Marzec 18

Gdańskie Targi Książki to pierwsza tak duża inicjatywa poświęcona literaturze na Pomorzu. Jej celem jest promocja czytelnictwa, literatury publikowanej w Polsce, a także okazja do konsolidacji środowiska literackiego i umożliwienia spotkania z nimi mieszkańcom Trójmiasta i województwa pomorskiego. Fundacja Legalna Kultura została oficjalnym partnerem pierwszej edycji Targów.

Gdańskie Targi Książki odbędą się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a także w Instytucie Kul- tury Miejskiej, Nadbałtyckim Centrum Kultury, Centrum Św. Jana oraz w Sztuce Wyboru.

Wydawnictwa obecne na targach:

Adamada, Agora, Akurat, Arbitror, Bajkopis, Biblioteka Gdynia, Centrum Architektury, Copernicus Center Press, Czarna Owca, Czwarta Strona, Czytelnik Warszawa, Debit, Dlaczemu, Dom Wydawniczy Rebis, Dowody Na Istnienie, Eneduerabe, Europejski Poeta Wolności, Europejskie Centrum Solidarności, Fundacja Marka Kamińskiego, Fundacja Sąsiedzi, Gdańska Galeria Miejs- ka, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Jacobsony, Kameleon, Karakter, Koenemann, Książkowe Klimaty, Księży Młyn, Literatura, Marginesy, Marpress, Międzynarodowe Centrum Kul- tury, Mind&Dream, Mocak Kraków, Motyle Książkowe, Muza, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Nasza Księgarnia, Noir Sur Blanc, Oficyna Gdańska, Ośrodek Karta, Preston Publishing, Rumuński Insty- tut Kultury w Warszawie, Słowo/Obraz Terytoria, Sonia Draga, Sztuka Wyboru, Tusieczyta.Pl (Buka, Format, Tako), Uniwersytet Gdański, Usborne Books, W Drodze, WAM, Wiatr Od Morza, Widnokrąg, Wielka Litera, Wydawnictwo Czarne, W Podwórku, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Wydawnictwo Lemoniada, Prozami i Dobra Literatura, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Novae Res, Wydawnictwo Sejmowe, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Wolno, Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Wydawnictwo Kobiece, ZNAK, Żydowski Instytut Historyczny

Godziny otwarcia: Piątek 12:00-17:00 / Sobota 10:00-18:00 / Niedziela 10:00-17:00
Wstęp: Polska Filharmonia Bałtycka: piątek – wstęp bezpłatny, sobota-niedziela: 5 zł (uczniowie i seniorzy – wstęp bezpłatny)

Instytut Kultury Miejskiej, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Sztuka Wyboru – wstęp bezpłatny

Centrum Św. Jana -Koncert Mariusza Szczygła z zespołem ResFactum – 20 zł (przedsprzedaż), 30 zł (w dniu koncertu). Bilety do nabycia w NCK.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

Partnerzy: Miasto Gdańsk, Polska Filharmonia Bałtycka, Sztuka Wyboru, Legalna Kultura, Instytut Kultury Miejskiej, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Nadbałtyckie Centrum Kultury

Patroni: Trojmiasto.pl, Wyborcza.pl Trojmiasto, Prestiż, Together, Cojestgrane24, Radio Tczew

 

PROGRAM SPOTKAŃ

PIĄTEK 16 marca

Polska Filharmonia Bałtycka
12:00 Mind&Dream „Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone” – spotkanie z Michałem Zawadką
13:00 Wokół komiksu biograficznego – spotkanie z Jackiem Frąsiem, Olgą Wróbel i Henrykiem Glazą; prowadzenie: Łukasz Kowalczuk
14:00 Spotkanie z Markiem Kamińskim – podróżnikiem i autorem książek; prowadzenie: Piotr Dobrołęcki

14:00 Księgarnie kameralne – panel dyskusyjny z Anną Karczewską
15:00 Język Le Corbusiera – spotkanie z Tomaszem Swobodą i Dorotą Jędruch; prowadzenie: Grzegorz Piątek
16:00 Studium z dziejów wina w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach (XIV-XV w.) – spotkanie z Maciejem Badowiczem

 

SOBOTA 16 marca

Polska Filharmonia Bałtycka

11:00 Świat oczami reporterek – spotkanie z Urszulą Jabłońską („Człowiek w przystępnej cenie”), Aleksandrą Lipczak („Ludzie z Placu Słońca”) i Karoliną Sulej („Wszyscy jesteśmy dziwni”); prowadzenie: Mariusz Szczygieł
12:00 „Gombrowicz. Ja, geniusz” – spotkanie z Klementyną Suchanow; prowadzenie Paweł Wielopolski

13:00 „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” – premierowe spotkanie z Cezarym Łazarewiczem; prowadzenie: Dorota Karaś
14:00 Spotkanie z Iwoną Chmielewską; prowadzenie: Jarosław Borowiec
15:30 Spotkanie z Katarzyną Bondą

17:00 „Reprywatyzując Polskę” – spotkanie z Beatą Siemieniako

Wydarzenia towarzyszące:

14:00 Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim o poezji i całokształcie twórczości; prowadzenie: Małgorzata Lebda (Instytut Kultury Miejskiej)
16:00 „Komeda. Osobiste życie jazzu” – przedpremierowe spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską; prowadzenie: Dorota Karaś (Nadbałtyckie Centrum Kultury)

19:00 Koncert czytany „Projekt: Prawda muzycznie” Mariusza Szczygła i zespołu Res Factum (Centrum Św. Jana)
20:00 Wernisaż wystawy prac z książek obrazowych Iwony Chmielewskiej (Sztuka Wyboru)

 

NIEDZIELA, 18 marca

Polska Filharmonia Bałtycka

11:00 „Miejsce i imię” premierowe spotkanie z Maciejem Siembiedą
12:00 Spotkanie z Anną Cieplak; prowadzenie: Małgorzata Lebda
13:00 „Polska” – spotkanie z Marcinem Świetlickim; prowadzenie: Jarosław Borowiec
14:00 „Góry umarłych” – spotkanie z Tomaszem Hildebrandtem; prowadzenie: Paweł Wielopolski 15:00 Spotkanie z Salcią Hałas; prowadzenie: Anna Burzyńska
16:00 „Tańczące niedźwiedzie” – światowa premiera – spotkanie z Witoldem Szabłowskim; prowadzenie: Joanna Wiśniowska

Wydarzenia towarzyszące:

14:00 Projektowanie książek – spotkanie z Anną Witkowską i Anitą Waśnik; prowadzenie: Mag- dalena Grzebałkowska (Instytut Kultury Miejskiej)
16:00 „Biedni, ale sexy” – spotkanie z Agatą Pyzik z okazji premiery polskiej edycji książki „Poor but sexy” (Nadbałtyckie Centrum Kultury)

 

CODZIENNIE:

Wystawa prezentująca wyniki konkursu Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for Young People) – Polska Filharmonia Bałtycka

Warsztaty, zajęcia i spotkania z autorami i ilustratorami skierowane dla najmłodszych czytelników.

 

LOKALIZACJE:

Polska Filharmonia Bałtycka, ul. Ołowianka 1

Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35 / Centrum Św. Jana, ul. Świętojańska 50 Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 / Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19