Poradnik

Edukacja w księgarni: Poczytaj mi, tato (Lekcja IX)

edukacja9

W ramach projektu E-Wiedza Księgarza Fundacja Legalna Kultura dostarcza gotowe rozwiązania dla edukacji. Przygotowaliśmy dla Państwa scenariusze lekcji księgarskich, w których mogą wziąć udział najmłodsi czytelnicy. Oprócz materiałów instruktażowych znajdą tu Państwo pomysły na gry i zabawy dydaktyczne dla uczniów oraz bogatą bibliografię publikacji, które mogą przydać się podczas prowadzenia zajęć. Na ich podstawie zachęcamy do rozpoczęcia współpracy ze szkołami i bibliotekami działającymi w Państwa regionie.

 

POCZYTAJ MI, TATO

Warsztat przeznaczony dla ojców i ich dzieci w wieku 2-10 lat.

Zajęcia prowadzone przez księgarza przy wsparciu logopedy.

Warsztat Poczytaj mi tato to zajęcia przeznaczone dla ojców i ich dzieci. Wspólne czytanie kształtuje osobowość dziecka, podnosi jego samoocenę, poszerza horyzonty, stymuluje rozwój emocjonalny, a przede wszystkim pogłębia relację z rodzicem. Zajęcia podzielone są na dwie części. Pierwsza to wykład z prezentacją lektur, druga – warsztat praktyczny, na którym wraz z pomocą logopedy ojcowie uczą się „ładnego czytania”, aby czas spędzony z książką dla obu stron był wspaniałą przygoda i świetną zabawą. Podczas pierwszej części dzieci wykonują pracę plastyczną, druga połowa spotkania prowadzona jest wspólnie.

 

ZAGADNIENIA PODSTAWOWE

CEL:

  • pogłębianie relacji rodzic – dziecko,
  • ukazanie wartości wynikających z regularnego czytania dzieciom,
  • zachęcenie ojców do aktywnego spędzania czasu z dziećmi,
  • wspólna zabawa,
  • ukazanie metod efektywnego czytania (konsultacje z logopedą),
  • promocja czytelnictwa,
  • pobudzanie wyobraźni.

 

METODY

Część pierwsza (ojcowie):

  • wykład z prezentacją książki pt.: Wychowanie przez czytanie,
  • prezentacja rekomendowanych książek,
  • pogadanka.

Część pierwsza (dzieci):

  • warsztat plastyczny.

Część druga (ojcowie + dzieci):

  • wspólne czytanie,
  • konsultacje z logopedą,
  • luźna pogadanka.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  • książka, baza do wykładu Wychowanie przez czytanie (Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska),
  • poduchy lub dywan do siedzenia,
  • przykładowe książki polecane do codziennego czytania.

Warsztat plastyczny:

  • szary karton pocięty na format A4,
  • okrągła gumka (szpulka),
  • artykuły dekoracyjne, naklejki, stemple, brokat, wstążeczki,
  • kolorowe markery,
  • klej nożyczki.

CZAS TRWANIA: ok. 1 godz.

 

PRZEBIEG LEKCJI

PRZYWITANIE:

  • zachęcenie rodzin (tata + dziecko) do przedstawienia się grupie, opowiedzenia, co lubią razem robić.

PRZEDSTAWIENIE PROWADZĄCYCH (LOGOPEDA I KSIĘGARZ)

PODZIELENIE GRUPY

  • oddzielnie dzieci i rodzice.

CZĘŚĆ PIERWSZA trwa ok. 30 min. (ojcowie):

  • wykład z logopedą na temat wartości, jakie niesie ze sobą codzienne czytanie dzieciom (podstawowe zagadnienia),
  • prezentacja książki Wychowanie przez czytanie (bazy do wykładu),
  • prezentacja rekomendowanych książek do interaktywnego czytania,
  • luźna rozmowa, ewentualne pytania dotyczące omawianych zagadnień.

CZĘŚĆ PIERWSZA (dzieci):

Warsztat plastyczny

Dzieci przy pomocy prowadzącego wykonują okładki do książki – projektują je według własnej inwencji twórczej. Cechą charakterystyczną okładki będzie jej przeznaczenie – do książki, którą aktualnie czyta tata. Okładka będzie miała uniwersalny format, aby można było wymieniać książki, oraz podpis CZYTAM Z TATĄ. Dziecko osobiście podpisuje okładkę swoim imieniem (ew. z pomocą prowadzącego).

Technika pracy dowolna, z wykorzystaniem dostępnych materiałów.

CZĘŚĆ DRUGA – WARSZTAT CZYTELNICZY, ok. 30 min.:

  • uczestnicy (dzieci i ojcowie) siadają na dywanie,
  • każdy rodzic czyta zaproponowaną przez prowadzącego książkę (fragment, lub z podziałem na role),
  • ojcowie starają się odgrywać role – zabawa w aktorów,
  • wsparcie ze strony logopedy (ewentualne uwagi, ale na wesoło),
  • zachęcanie rodziców do aktywności,
  • czytanie w formie zabawy.

POGADANKA

  • konsultacje z logopedą na temat artykulacji i emisji głosu podczas czytania,
  • czas na pytania, konsultacje i porady dotyczące doboru lektur i metod efektywnego, głośnego czytania
  • wspólne oglądanie polecanych książek.

ZAKOŃCZENIE:

  • PREZENTACJA OKŁADEK WYKONANYCH PRZEZ DZIECI

  • PODZIĘKOWANIE

  • ROZDANIE ZAKŁADEK

  • WARTO ROZDAĆ BONY ZE ZNIŻKĄ NA KSIĄŻKI DLA DZIECI

POŻEGNANIE

Program kursu

Program kursu jest pusty
Rekomendowane lektury dla dzieci (ze względu na wiek):
Wiek 1+
  • RAZ DWA TRZY, Patrzymy, Słyszymy, Mówimy, Joanna Bartosik (Widnokrąg),
  • Babo chce, Benjamin Chaud (Zakamarki),
  • Lalo gra na bębnie, Benjamin Chaud  (Zakamarki),
  • Binta Tańczy, Benjamin Chaud (Zakamarki),
  • Seria Pomelo, Ramona Bădescu (Zakamarki),
  • Jest tam kto?, Tidholm Anna-Clara (Zakamarki),
  • Elmer, MCkee David (Palpilon),
  • Edzio, Boutavant Marc, Desbordes Astrid (Wytwórnia),
  • Na jeden dzień,  Boutavant Marc, (Wytwórnia).

Wiek 3+

  • Jak zwierzęta śpią, Jiri Dvorak (Muchomor),
  • Seria MAMA MU, Nordqvist Sven (Zakamarki),
  • Nusia i wilki, Pija Lindenbaum (Zakamarki),
  • Nusia się chowa, Pija Lindenbaum (Zakamarki),
  • Filip i mama, która zapomniała, Pija Lindenbaum (Zakamarki),
  • Seria ALBERT, Gunilla Bergström (Zakamarki),
  • Muki w podróży dookoła świata, Marc Boutavant (Wytwórnia),
  • Dziwne zwierzęta, Lotta Olsson (Zakamarki),
  • Inna podróż, Lotta Olsson (Zakamarki).

Wiek 5+

  • Piaskowy Wilk, Asa Lind (Zakamarki),
  • Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia, Asa Lind (Zakamarki),
  • Seria NUDZIMISIE, Rafał Klimczak (Skrzat),
  • Jak mama została indianką, Ulf Stark (Zakamarki),
  • Jak Tata pokazał mi wszechświat, Ulf Stark (Zakamarki),
  • Seria Pożyczalscy, Mary Norton (Dwie Siostry),
  • Żegnaj Panie Muffinie, Nilsson Ulf (Ene-due-rabe),
  • Chusta Babci, Asa Lind (Zakamarki),
  • Czy umiesz gwizdać Joanno?, Ulf Stark (Zakamarki).

Wiek 8, 9+

  • Seria Tsatsiki, Moni Nilson (Zakamarki),
  • Doba na oceanie, Agata Ignaciuk (Druga Noga),
  • Moc czekolady, Anna Czerwińska-Rydel (Muchomor),
  • XY, Joanna Rudniańska (Muchomor),
  • Bajki Filozoficzne, Michel Piquemal (Muchomor),
  • Zebra, Ifi Ude (Poławiacze Pereł),
  • Bahar znaczy wiosna, Aysen Kaim Agnieszka (Poławiacze Pereł),
  • Opowieści spod oliwnego drzewa, Aida Amer (Poławiacze Pereł).