Poradnik

Edukacja w księgarni: komiks – warsztat plastyczny (Lekcja VI)

edukacja6

W ramach projektu E-Wiedza Księgarza Fundacja Legalna Kultura dostarcza gotowe rozwiązania dla edukacji. Przygotowaliśmy dla Państwa scenariusze lekcji księgarskich, w których mogą wziąć udział najmłodsi czytelnicy. Oprócz materiałów instruktażowych znajdą tu Państwo pomysły na gry i zabawy dydaktyczne dla uczniów oraz bogatą bibliografię publikacji, które mogą przydać się podczas prowadzenia zajęć. Na ich podstawie zachęcamy do rozpoczęcia współpracy ze szkołami i bibliotekami działającymi w Państwa regionie.

KOMIKS

Warsztat plastyczny z tworzenia komiksu przeznaczony dla klas III-V szkoły podstawowej.

Zajęcia prowadzone są przez księgarza, najlepiej ze wsparciem ilustratora.

 

ZAGADNIENIA PODSTAWOWE

CEL:

  • poznawanie nowych form przekazu,
  • poznawanie metody tworzenia historii obrazkowej oraz różnych technik komiksu,
  • otwieranie dzieci na działania twórcze,
  • pobudzanie wyobraźni w dzieciach,
  • zachęcanie dzieci do podejmowania nowych wyzwań.

METODY:

  • prezentacja multimedialna,
  • pogadanka,
  • wspólne czytanie,
  • warsztat plastyczny.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  • rzutnik, komputer (prezentacja),
  • bloki A4,
  • kolorowe dymki (papierowe),
  • czarne cienkopisy,
  • miękkie kredki ołówkowe (najlepiej BAMBINO),
  • klej,
  • poduszki do siedzenia.

CZAS TRWANIA: ok. 60 min.

 

PRZEBIEG LEKCJI

  • PRZYWITANIE Z GRUPĄ
  • KRÓTKI WSTĘP DOTYCZĄCY TEMATU SPOTKANIA
  • POGADANKA Z PYTANIAMI DO DZIECI
  • Czy ktoś wie, czym jest komiks? (historia przedstawiona w obrazkach)
  • Czy ktoś czyta (lubi) komiksy? Za co? Dlaczego lubimy czytać komiksy?
  • Czy znane są jakieś tytuły książek komiksowych?

ZABAWA:

  • Zadaniem grupy jest znaleźć w księgarni 5 różnych komiksów. Książki powinny być ułożone w taki sposób, aby przy pomocy wskazówek księgarza (konkretne działy, nowości, tytuły) grupie udało się je odszukać. Ograniczony czas, np. 5 min.
  • Oglądanie i omówienie znalezionych komiksów – cechy charakterystyczne, bohaterowie, dla dorosłych (dzieci).

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA, POGADANKA:

  • historia w obrazkach: malowidła na skałach, malowidła w kościołach, na murach (zdjęcia historyczne),
  • pierwsze komiksy (przykłady),
  • znane, kultowe polskie komiksy: Filutek, Kleks, Kajko i Kokosz (przykłady),
  • slajd z popularnym komiksem np. Snoopi (wspólne czytanie),
  • różnorodność komiksów (ciekawe przykłady).

Prowadzący zachęca dzieci do rozmowy, dyskusji, zadawania pytań

Podsumowanie: Czym jest komiks? – odpowiadają dzieci.

 

WSPÓLNE CZYTANIE FRAGMENTU KSIĄŻKI

Zadaniem dzieci jest ukazanie danego fragmentu w formie obrazkowej.

 

PRACA INDYWIDUALNA, WARSZTAT PLASTYCZNY:

  • rozdanie potrzebnych materiałów (każde dziecko dostaje czarny cienkopis (kontury, tekst)) + blok A4 (ok. 5 kartek),
  • dzieci wspólnie używają miękkich kredek ołówkowych oraz wyciętych dymków do wpisywania tekstu,
  • wsparcie ilustratora, projektowanie, kompozycja strony,
  • komiks powinien zawierać ok. 6-8 chronologicznie połączonych ze sobą kolorowych obrazków,
  • projektowanie okładki: tytuł (wymyślają dzieci) + autor (imię dziecka),
  • omawianie i prezentacja wybranych prac.

 

ZAKOŃCZENIE

  • PODZIĘKOWANIE
  • ROZDANIE ZAKŁADEK Z LOGO KSIĘGARNI
  • POŻEGNANIE GRUPY

Efekty pracy dzieci zabierają do domu (dobrze jest przygotować szare papierowe torby z nadrukiem np. Mój pierwszy komiks, lub To jest komiks… (dalej autor wpisuje swoje imię).

Fot. Pixabay.com

Program kursu

Program kursu jest pusty

Polecane książki, pomocne w poprowadzeniu warsztatu (baza do tworzenia komiksu):

  • Bartek Koniczyna, Zawadzka, wydawnictwo Skrzat,
  • Nudzimisie, Rafał Klimczak, wydawnictwo Skrzat,
  • Mikołajek, Rene Goscinny, wydawnictwo 
  • Nusia się chowa, Nusia i Wilki, Pija Lindenbaum, wydawnictwo Zakamarki,
  • Kubuś Puchatek, A. Milne, Nasza Księgarnia,
  • Piaskowy Wilk, Asa Lind, wydawnictwo Zakamarki,
  • Tsatsiki, Moni Nilson, wydawnictwo Zakamarki,
  • Mama Mu, Jujja Wieslander, wydawnictwo Zakamarki.